Logo text

Želvy Ninja: Menu 3

C
13 12 2015

I Želvy Ninja slaví Vánoce. Jaká sváteční dobrodružství potkají Michelangela a Leonarda a co dělá v Donatellově příběhu slavný kreslíř Jack Kirby, se dozvědí čtenáři v právě vycházejícím Menu 3. To je dalším dílem z dlouhé série původního komiksu určené dospělým, kterou letos v českém překladu začalo vydávat Comics Centrum.

Ve třetím menu Želv Ninja se Michelangelo vydává na nákupy dárků, mistr Tříska se podělí o své tělo, Leonardo potká staré nepřátele a Donatello naopak najde nového kamaráda Jacka Kirbyho. Právě v příběhu „Kirby a pokřivený krystal“ odkazují autoři „Želv“ Kevin Eastman a Peter Laird na kreslíře, kterému by se chtěli ve svém díle přiblížit (jako další zdroj inspirace uvádějí Franka Millera). Donatello se ocitá ve světě reflektujícím Kirbyho práce a sám ilustrátor v něm vystupuje jako postava, která tuto realitu může pomocí svých kreseb formovat a měnit.

Původně vznikly Želvy Ninja jako undergroundový komiks pro dospělé. Vymysleli si je „doma na koleně“ mladí talentovaní umělci Kevin Eastman a Peter Laird, kteří si v té době na tisk prvního sešitu půjčovali tisíc dolarů a distribuci do obchodů museli řešit sami. Kreslené příběhy o čtyřech antropomorfních želvích mutantech a jejich učiteli Mistru Třískovi si záhy oblíbila řada čtenářů a všimli si jich i filmoví producenti. Ti „Želvy“ přizpůsobili dětským divákům a zahájili tak jejich vítězné tažení celým světem a napříč generacemi.

“Je překvapující, že i třicet let poté je tu taková spousta fanoušků. S Želvami přišel do styku každý jinak – ať už to byl původní komiks, videohry, kreslené série anebo zfilmované verze. Když jsme někde na vystoupení, chodí za námi pro podpisy dospělí lidé s hračkami z dob, kdy jim bylo šest let. Na našich akcích potkáváme rodiče, letité fanoušky Želv, i jejich děti, které Želvy teprve objevují. A všichni na sobě mají ty kostýmy! To je naprosto ohromující,“ říká jeden z autorů kultovního komiksu Eastman.

Američtí diváci se poprvé s Želvami Ninja setkali v roce 1987. Na první, pětidílnou sérii navazovala další a další pokračování a tak se na začátku 90. let rozrostl seriál do více než sedmdesáti epizod. Na ty se pokusil navázat film (od roku 1990 dodnes jich bylo natočeno pět) i tvůrci videoher.

Také u nás, i když o něco později, v roce 1991, se „Želvy“ proslavily díky seriálu. Ten byl pro českého diváka naprostou novinkou především formou zpracování. Kreslené sci-fi zaměřené na starší děti si získalo tak velkou oblibu, až Želvy Ninja přerostly v absolutní kult. A ten svoji sílu neztrácí ani po letech. Zasáhl několik generací a stěží byste našli někoho, kdo „Želvy“ nezná.

Čeština je prvním neanglickým jazykem, ve kterém se kolorovaná verze původního komiksu Želvy Ninja objevuje. Svazků komiksu Želvy Ninja je celkem 40 a vycházejí postupně. Komu se podaří pořídit kompletní sérii, může se těšit na hřbet, na kterém se objeví po správném seřazení jednotlivých svazků portrét hlavních hrdinů.