Logo text

Kniha hřbitovní = Kniha džunglí pro 21. století

C
12 10 2016

Kniha hřbitovní je Kniha džunglí pro 21. století. Osamocené dítě nečekaně a tak trochu proti vůli všech, získává ochránce z jiného světa. V příběhu Rudyarda Kiplinga jsou to medvěd Bálú a pardál Baghíra. V knize Neila Gaimana se průvodcem stane upír Silas a náhradní rodinou umrlci. Aluze na předlohu jsou jasné a čitelné, příběh neméně napínavý. A vzdor svému žánru velmi aktuální.

Do – za běžných okolností – nepřátelského prostředí batole zabloudí v noci, kdy je brutálně vyvražděna jeho rodina. Novým domovem dítěte se tak stává hřbitov, novou rodinou jeho přízrační obyvatelé, jeho nové jméno je Nikdo. Stejně jako Mauglí je Nikdo nadán schopností komunikovat se svými neobvyklými vychovateli a i on je zdrojem kontroverzí a dilemat, zda a jak se má zařadit do jejich komunity. Zběsilé aranžmá je zdrojem napětí i humoru.

Knihu hřbitovní promýšlel Neil Gaiman dlouho. Titul vyšel v roce 2008, ale už o 13 let dříve autora při pozorování syna, jak na kole jezdí kolem hřbitova, napadl základní motiv.

Za knižní předlohu právě vycházejícího komiksu dostal Gaiman řadu cen
v kategorii dětské literatury (Carnegie Medal, Newbery Medal, cenu Hugo za nejlepší povídku Science Fiction a cenu magazínu Locus).

Legendární příběh v hororovém pojetí je i výtvarným zážitkem. „Každou kapitolu vytvářel jiný autor a jednu kapitolu dokonce autoři dva, a každý z nich vtiskl své části osobitý styl. Kniha přesto působí neuvěřitelně kompaktním dojmem. Na první pohled si toho čtenář ani nevšimne.“ říká šéf nakladatelství Comics Centrum Václav Dort.

Adaptace Knihy hřbitovní do podoby obrazové novely je rozdělena do dvou svazků. Druhou knihu hřbitovní vydá Comics Centrum na jaře příštího roku.

Neil Gaiman (1960) se narodil ve Velké Británii, ale žije v USA. Původním povoláním novinář se prosadil jako autor sci-fi a fantasy. Proslul jako autor série Sandman. Spolupracoval i s legendárním Terrym Pratchettem. Podle jeho knih bylo natočeno několik filmů, na základě stejnojmenné předlohy například Beowulf nebo Hvězdný prach. Nakladatelství Comics Centrum už vydalo česky jeho knihu Koralína a příběh ke stejnojmennému albu Alice Coopera Poslední pokušení.