Logo text

Srdcervoucí příběh Marvelu a jeho zakladatelů. Aneb když měl Václav Havel psát pro Marvel

B
09 11 2016

O Marvelu kriticky, ale s láskou. Tak se dá v krátkosti popsat převratná kniha, která způsobila senzaci ve světě popkultury. Oblíbené nakladatelství Marvel, v němž se zrodily postavy jako Spider-Man, Iron Man nebo Captain America, totiž vůbec poprvé vykreslila nejen jako místo, kde se sny mění ve skutečnost, ale zároveň jako firmu, která tyto sny konkrétních lidí mnohdy neúprosně drtí na korporátní prach. Oceňovaná kniha vychází 25. října v českém překladu Richarda Podaného u Nakladatelství Paseka.

Kniha Seana Howea nabízí nedocenitelný pohled do zákulisí jednoho mediálního kolosu. Od skromných začátků před druhou světovou válkou, kdy se dala dohromady parta mladých nadšenců, až po uvedení filmu Avengers, kterým studio Marvel korunovalo svou tržní nadvládu nad Hollywoodem. Dalším rozměrem je vznik videoher, sběratelských figurek, hrníčků a dalšího merchandisingu. Původní tvůrci postav, na nichž tyto předměty stojí, však často končili bez jakéhokoliv podílu na zisku, a rozhodně je nemůže těšit ani celosvětová sláva. Význační tvůrci jako Steve Ditko nebo Jack Kirby ji totiž nezažívají, jakýmsi maskotem Marvelu se stal Stan Lee, jenž kolem sebe dokázal vybudovat pravý kult osobnosti a do jisté míry si nárokovat zásluhy, které mu nepatří.

Nutno podotknout, že Leeho, zvyklého na oslavné články a nekritické hagiografie, kniha rozezlila natolik, že jejího autora umístil na svůj soukromý seznam lidí, kteří už mu nikdy nemají volat. Howe však zároveň za knihu získal nejprestižnější komiksové ocenění na světě – Cenu Willa Eisnera přezdívanou „komiksový Oscar“ – v kategorii publikací o komiksu. Nominace skládá úzká porota, o vítězích rozhodují profesionálové z komiksové branže, často i zaměstnanci a spolupracovníci Marvelu…

„Kniha odhaluje silné stránky i Achillovy paty komiksových, filmových i televizních nadlidí společnosti Marvel a více než přesvědčivě dokladuje, že za úspěchem jednoho každého marvelovského superhrdiny stojí usilovná a mnohdy nevděčná práce desítek a stovek lidí,“ říká historik a teoretik komiksu z Ústavu pro českou literaturu AV ČR Pavel Kořínek, který se stal redaktorem českého překladu.

Kniha má potenciál nadchnout nejen čtenáře komiksů a fanoušky superhrdinů. Ukazuje, jak se buduje značka, na jakých základech Marvel postavil svůj marketing a do jisté míry předkládá i dějiny americké popkultury 20. století.

Sean Howe přináší pro české zájemce až šokující informace, tu nejvděčnější najdeme bez pochyby na straně 128: „Stan Lee (…) začal dávat dohromady velikány, jako byli Anthony Burgess, Kurt Vonnegut a Václav Havel, aby psali řadu komiksů pro dospělé čtenáře (zájem vyjádřil i Tom Stoppard).“ Zdroj informace jsme si ověřili přímo u autora, který nám odhalil, že vycházel z korespondence mezi Stanem Leem a britským producentem, kritikem a divadelníkem Michaelem Kustowem. Citaci z dopisu z roku 1972 ponecháváme pro úplnost v originálním znění:

„On the question of joint publication, I have had a further discussion with Tom Maschler, Chairman of Jonathan Cape Publishers, London, about our projects for original adult comic books. He is very interested in the fact that we have outline scenarios or agreements in principle from Anthony Burgess, Kurt Vonnegut, Vaclav Havel and an interest from Tom Stoppard (…) The aim is to get the other writers to the same stage, and also to encourage the others I have approached, including John and Yoko, Alan Ginsberg and Mordecai Richler.“

Sean Howe
Marvel: Co jste neměli vědět o komiksovém zázraku
Překlad Richard Podaný
496 stran, vázaná s přebalem, 490 korun

Příběh Stana Leeho, který toužil po slávě a získal ji díky Spider-Manovi, Avengers, Fantastické čtyřce nebo X-Menům. Příběh Jacka Kirbyho, o němž jste nikdy neslyšeli, přestože v kině fandíte i jeho hrdinům. Příběh o autorských právech, kdo na nich vydělal a kdo ostrouhal. Příběh o proměně kreslených superhrdinů ve figurky, reklamní předměty, videohry, televizní seriály a velkorozpočtové filmy. Příběh o budování značky i kultu osobnosti. Příběh o tom, že komerční úspěch je pěkná věc, ale někdy vás přinutí dělat dost ošklivé věci nejlepším kamarádům. Tohle je skutečný a srdcervoucí příběh vydavatelství Marvel. Sean Howe napsal fascinující dějiny slavné společnosti a zachytil její přerod od skromných začátků po současnou nadvládu nad Hollywoodem. Obnažil pravdu skrytou za červenobílým logem a spoustě z nás vzal veškeré iluze. Na základě ohromujícího množství výzkumů, rozhovorů a rešerší vznikl poctivý portrét Marvelu, který se mnohým z těch, o nichž se v knize píše, nelíbí. Ale čtenářům rozhodně ano.